Semmi sem idegesítőbb, mint amikor délutánra már a piros sávban villog a telefon, pedig reggel tele volt. A jó hír, hogy az akkumulátor élettartama nagyrészt rajtad múlik: néhány beállítás és szokás megváltoztatásával nemcsak egy napon belül tart tovább a töltés, hanem évekkel kitolható az akku öregedése is. Nézzük végig, mi meríti igazán a telefonod, és hogyan kíméled a leghatékonyabban.
Mi meríti igazából az akkumulátort?
A legtöbben a háttéralkalmazásokat hibáztatják, pedig a legnagyobb energiazabáló messze a kijelző. A nagy, fényes képernyő világítása viszi el a töltés oroszlánrészét, főleg ha maximális fényerőn pörög egész nap. Utána következik a mobilhálózat: ha gyenge a térerő, a telefon folyamatosan teljes teljesítményen keresi a jelet, és ez nagyon megterheli az akkut. A helymeghatározás, a folyamatos szinkronizálás és a sok push-értesítés szintén apránként, de összességében sokat fogyaszt. Ha tudod, hogy ez a három terület, a kijelző, a hálózat és a háttérfolyamatok a fő bűnösök, akkor pontosan ott tudsz beavatkozni, ahol a legtöbbet számít.
Beállítások, amik azonnal sokat segítenek
A leggyorsabb nyereség a kijelzőnél van. Kapcsold be az automatikus fényerőt, vagy állítsd kézzel alacsonyabbra, és rövidítsd le az időt, ami után a képernyő magától elsötétül. Ha a telefonod OLED kijelzős, a sötét téma valódi energiát spórol, mert a fekete képpontok egyszerűen nem világítanak. Kapcsold ki azoknak az appoknak a helyhozzáférését, amelyeknek nincs rá szükségük folyamatosan, és tiltsd le a felesleges push-értesítéseket. A háttérben frissülő alkalmazásokat is érdemes átnézni: a legtöbb app nyugodtan frissülhet akkor, amikor megnyitod, nem kell a háttérben percenként dolgoznia. Ezek a beállítások pár perc alatt elvégezhetők, és azonnal meghosszabbítják az üzemidőt.
Energiatakarékos mód: mikor kapcsold be?
Az energiatakarékos vagy alacsony fogyasztású mód nem csak vészhelyzetre való. Visszafogja a háttérfolyamatokat, a vizuális effekteket és a szinkronizálást, cserébe érezhetően tovább bírja a telefon. Ha sokat vagy úton és nem tudsz tölteni, nyugodtan hagyd bekapcsolva egész nap, a mindennapi használatot alig korlátozza.
Töltési szokások, amik kímélik az akkut hosszú távon
A mai telefonok lítium-ion akkumulátorai nem szeretik a szélsőségeket. A legnagyobb tévhit, hogy mindig nullára kell lemeríteni és száz százalékig feltölteni, valójában pont ez koptatja őket a leggyorsabban. Az akku akkor érzi a legjobban magát, ha nagyjából 20 és 80 százalék között tartod a töltöttségét. Az éjszakai, reggelig tartó töltés sem ideális, mert sokáig hagyja 100 százalékon feszültség alatt, bár az újabb készülékek okos töltéssel már ezt is kezelik. Kerüld a forróságot is: ne hagyd a telefont tűző napon vagy az autó műszerfalán, mert a hő az akkumulátor legnagyobb ellensége, és visszafordíthatatlanul csökkenti a kapacitását. Ha gyorstöltőd van, az kényelmes, de a lassabb, kíméletesebb töltés hosszú távon jobban óvja a cellát.
Mítoszok, amiket nyugodtan elfelejthetsz
Sok régi tanács ma már egyszerűen nem igaz. Nem kell az összes háttéralkalmazást folyton kézzel bezárogatni: a modern operációs rendszerek maguk kezelik ezeket, és a kényszerből újraindított app megnyitáskor több energiát fogyaszt, mint ha békén hagytad volna. Az sem igaz, hogy az új akkut be kell járatni hosszú lemerítésekkel, ez a régi nikkeles akkuk korából maradt ránk. A telefont töltés közben is használhatod, nem fog tönkremenni tőle, csak melegebb lehet, ezért vedd le róla a vastag tokot, ha közben videózol vagy játszol. Ha ezeket a babonákat elengeded, kevesebbet stresszelsz és valójában jobban jársz.
Mikor jelez az akkumulátor, hogy cserére szorul?
Egyetlen akku sem örök életű, néhány év és pár száz töltési ciklus után természetes módon kopik. Ha azt veszed észre, hogy a telefon hirtelen kapcsol ki még 30-40 százaléknál is, gyorsan zuhan a töltöttség, vagy érezhetően felforrósodik töltés közben, az az öregedés jele. A legtöbb telefon beállításai között megnézheted az akkumulátor állapotát egy százalékos értékben: ha ez 80 alá csökkent, érdemes cserén gondolkodni. A jó hír, hogy az akkucsere a legtöbb készüléknél olcsóbb, mint egy új telefon, és egy elhasznált akku kicserélésével a régi készülék is újra egész napos üzemidőt kaphat.
Az akkumulátor kímélése nem bonyolult tudomány, inkább néhány jó szokás kérdése: lejjebb vett fényerő, okos töltés 20 és 80 százalék között, és a hőtől való óvás. Állítsd be ma a kijelződ és a háttérfolyamataid, figyelj a töltésre, és a telefonod nemcsak holnap, hanem évek múlva is hálás lesz érte.







